Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Rzeź Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 13 sierpnia, 2018 - 11:37
Pomnik Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944.
Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz Hitlera i Reichsführera SS Heinricha Himmlera na wieść o wybuchu walk w Warszawie.

Rozkaz ten od pierwszych dni Powstania był nader skrupulatnie realizowany. W różnych dzielnicach miasta dochodziło do egzekucji wziętych do niewoli Powstańców i cywilów. Każdą zdobytą dzielnicę
pacyfikowano, co oznaczało egzekucje, gwałty i podpalenia.

Do największych zbrodni doszło na Woli, gdzie 5 sierpnia 1944 roku Niemcy przystąpili do planowego zabijania mieszkańców dzielnicy – była to tzw. czarna sobota na Woli. Ludzi wywlekano z domów i rozstrzeliwano. Mordowano całe rodziny. Dzieci ginęły na oczach rodziców. Niemcy nie oszczędzili też personelu i pacjentów szpitali.

Skala zbrodni była tak wielka, że w krótkim czasie Niemcom zaczęło brakować amunicji. 5 sierpnia, wieczorem Gruppenführer SS Heinz Reinefarth zapytywał dowódcę 9. Armii, gen. Nicolausa von Vormanna:
„Co mam robić z zatrzymanymi? Mam więcej zatrzymanych niż amunicji”. Na zapytanie zaś o straty odpowiedział: „Straty własne 6 zabitych, 24 ciężko, 12 lekko rannych. Straty przeciwnika – z rozstrzelanymi –
ponad 10 000”.

Tego dnia liczba ofiar sięgnęła 20 tysięcy osób. Ludobójstwo ludności Woli trwało kilka następnych dni. Powstrzymała je nieco chęć wykorzystania pojmanych przy robotach przymusowych. Nie można określić dokładnej liczby ofiar rzezi Woli. Szacuje się, że wymordowano od 40 do 50 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci.

Pliki do pobrania

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon Powstańcze miejsca pamięci WOLA19443.51 MB