Pokaz edukacyjny filmu „Kto napisze naszą historię"

opublikowany: czwartek, 14 lutego, 2019 - 10:38
zaktualizowany: czwartek, 14 lutego, 2019 - 11:32
Zapraszamy dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, animatorów kultury, pedagogów szkolnych na pokaz edukacyjny filmu „Kto napisze naszą historię"

Pokaz połączony jest ze specjalnym udziałem m.in.: Jowity Budnik – aktorki

2 pierwsze zgłoszenia klas, których opiekunowie wypełnią formularz (kliknij tutaj) otrzymają zaproszenie na seans „Kto napisze naszą historię"

Aby wziąć udział w wydarzeniu 20 lutego należy wypełnić formularz do 15 lutego: http://www.kinoatlantic.pl/wydarzenia/news,1003,kto-napisze-nasza-historie-pokaz-edukacyjny-filmu.

Przypominamy, że film i spotkanie po nim są integralnym wydarzeniem

Scenariusz:
14:00 - przywitanie widzów,
14:05 - 15:40 - projekcja filmu ,
15:40 - 16:15 - rozmowa z Twórcami filmu oraz historykami, którą poprowadzą Arkadiusz Walczak (dyr. WCIESu) oraz Artur Wolski.
16:40 - podpisywanie plakatów.

Pokaz organizowany jest Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Next Film, Żydowski Instytut Historyczny oraz Kino Atlantic.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/368410720644406/

Opis filmu:
„KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu – podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Urodzona w Los Angeles Roberta Grossman ma na koncie m.in. nakręcony w 2008 roku film pt. "Hannah Senesh: Blessed Is the Match”, który znalazł się na Oscarowej short liście, a także był nominowany do Primetime Emmy.

Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana i wielu innych).
Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: „Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem”.
Głównym producentem filmu jest Katahdin Productions. Za produkcje ze strony polskiej odpowiadali Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Film koprodukowany jest także przez ARTE/NDR, EC1 Łódź oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Otrzymał także dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu odbyła się 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco. Zdobył tam nagrodę publiczności. 19 października film został pokazany na Festiwalu w Rzymie w samym Auditorium Parco della Musica, co jest ogromnym wyróżnieniem.

„KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” (oryg. „Who Will Write Our History”)
Reżyseria: Roberta Grossman
Zdjęcia: Dyanna Taylor
Muzyka: Richard Wagner