Koncert Orkiestry Wojskowej z Siedlec z okazji Święta Wojska Polskiego

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO
Koncert Orkiestry Wojskowej z Siedlec
12 sierpnia 2018 godz. 18:00

Orkiestra powstała w 1947 r. w Sanoku. Do roku 1976 jej siedzibą był Jarosław. W 1977 r. Orkiestra została przeniesiona do Siedlec, gdzie tradycje muzyki wojskowej sięgają okresu międzywojennego. W 1996 roku, orkiestra garnizonowa zostaje przeformowana w Orkiestrę 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, stając się jej pododdziałem reprezentacyjnym. Od 2002 roku po reorganizacji Orkiestr następuje jej powrót do struktur garnizonowych.
Obecnie swoją działalnością obejmuje całe województwo mazowieckie i podlaskie. Występuje dla wojska i społeczeństwa podczas uroczystości państwowych, wojskowych, miejskich i na uroczystościach rekreacyjno- rozrywkowych. Prezentuje muzykę patriotyczno- historyczną, religijną, poważną i rozrywkową. W szyku marszowym wykonuje efektowną musztrę paradną.
Koncertuje w kościołach oraz na gościnnych scenach innych miast z bogatym repertuarem muzyki polskiej i światowej. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta Siedlce: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz chórami: Katedralnym i Chórem Miasta Siedlce. Orkiestra pełni także funkcje reprezentacyjne, biorąc udział w powitaniach mężów stanu i dowódców wojskowych: w Pałacu Prezydenckim, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego oraz w Dowództwie Garnizonu Warszawa.
W 2002 z okazji jubileuszu 55-lecie powstania, orkiestra została uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2003 na Konkursie Orkiestr Garnizonowych Wojska Polskiego w Świeradowie Zdroju zajęła I miejsce prezentując najlepszy program koncertowy, za co została wyróżniona dyplomami i pucharami Ministra Obrony Narodowej. Ma na swoim koncie występy zagraniczne m.in.: w Austrii, Niemczech, Holandii, Słowacji i Łotwie.
Od 01.01.2011 r. orkiestra występuje pod nazwą "Orkiestra Wojskowa w Siedlcach".

W 2013 r. orkiestra wzięła udział w 48 Konkursie Orkiestr Wojska Polskiego w Świeradowie-Zdroju, gdzie zdobyła tytuł laureata konkursu w kategorii koncertu estradowego. A we wrześniu 2017 roku orkiestra została laureatem 52 Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego również w Świeradowie-Zdroju.
Obecnie dowódcą - kapelmistrzem jest kpt. Dariusz Kaczmarski.

Organizator: Wolskie Centrum Kultury

Wstęp wolny.