Oddział IPN w Warszawie zaprasza na uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”

opublikowany: poniedziałek, 10 września, 2018 - 09:34
zaktualizowany: poniedziałek, 10 września, 2018 - 09:39
W uroczystości wezmą udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

Uroczysta msza święta w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954 – Warszawa, 14 września 2018

14 września br. przypada 74 rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Chcielibyśmy aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Z tych powodów Oddział IPN w Warszawie kolejny raz organizuje uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”.

Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. Nabożeństwo zostanie odprawione 14 września br. (piątek) o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Przed mszą o godz. 17.40 dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie) wygłosi krótką prelekcję.

Natomiast po mszy w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostaną złożone kwiaty. W uroczystości wezmą udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie  Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

Jednocześnie w podziemiach katedry będzie można obejrzeć wystawę IPN pt. „Rzeczpospolita utracona”.

Zapraszamy do udziału w tak ważnej dla pamięci ofiar uroczystości.

Data wydarzenia:
Od piątek, 14 Wrzesień, 2018 - 07:30 do poniedziałek, 17 Wrzesień, 2018 - 22:30