Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Rówieśnik Niepodległej. Spotkania w setną rocznicę urodzin „Zapory”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 17 września, 2018 - 15:03
zaktualizowany: czwartek, 20 września, 2018 - 15:44
Warszawa, 24 września 2018- Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkania poświęcone postaci majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i historii odnalezienia miejsca ukrycia jego szczątków.

Hieronim Dekutowski „Zapora” (1918–1949)

Bohater podziemia niepodległosciowego, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, „cichociemny”, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i WiN na Lubelszczyznie, odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

„Zapora” został aresztowany wraz ze swoimi szescioma podkomendnymi we wrześniu 1947 r. W śledztwie był torturowany. Wyrokiem komunistycznego sądu został skazany na smierć. Majora Dekutowskiego i jego podkomendnych zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej 7 marca 1949 r. 
 

SPOTKANIE OTWARTE

24 września o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” 

ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa

W programie projekcja filmu „Zapora” w reż. Konrada Starczewskiego.

Rozmowę po filmie z Zastępcą Prezesa IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem oraz reżyserem filmu Konradem Starczewskim poprowadzi red. Marcin Wikło

SPOTKANIE DLA SZKÓŁ

24 września przed południem w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbędzie się zamknięta projekcja filmu „Zapora” dla szkół. Uczniowie spotkają się także z reżyserem filmu Konradem Starczewskim i archeologiem Michałem Nowakiem – uczestnikiem prac poszukiwawczych na warszawskiej Łączce.

Limit miejsc na spotkanie dla szkół został wyczerpany. 

Data wydarzenia: 
poniedziałek, 24 Wrzesień, 2018 - Od 07:45 do 22:45